مهم: تغییر تاریخ برگزاری کنفرانس

* بنابر تصمیم شورای سیاستگذاری کنفرانس و با توجه ابلاغ تعطیلی ۶ آذر ماه توسط دولت و رخداد زلزله جانسوز استان کرمانشاه، سومین کنفرانس ملی مدیریت کلانشهرها با رویکرد ایمنی، بهداشت و محیط زیست در تاریخ ۲ و ۳ بهمن ماه ۱۳۹۶ در محل تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می‌گردد. *

پسرفت در مدیریت بحران

مسئول پیشگیری از زلزله خودمان هستیم

یک زلزله‌شناس با بیان اینکه پس از وقوع زلزله وزارت کشور و شهرداری‌ها مسئولیت ابتدایی پیشگیری از آسیب‌های آن را برعهده دارند، به خبرنگار ما می‌گوید: سازمان مدیریت بحران، وظیفه ایجاد امنیت و ایمنی را در کشور بر عهده دارد و مابقی نیروها باید با وزارت کشور هماهنگ شوند. نخستین اقدام پس از زلزله عملیات جست و جو، امداد و نجات است که بسیج، سپاه، ارتش به کمک می‌آیند.

دکتر نعمت حسنی تأکید می‌کند: با وجود کمک این نهادها، خودمان از همه مسئولیت بیشتری داریم. باید در ساخت و سازها سهل‌انگاری نکنیم. حتی به استاندارد بودن منزلی که اجاره می‌کنیم هم دقت کنیم و بدانیم هیچ دولتی در هیچ جای دنیا، توان رسیدگی به مشکلات وسیع مردم در حوادثی مانند زلزله را ندارد. در کشورهای بزرگی مانند ژاپن دولت تنها پاک کردن منطقه از خرابه‌های ناشی از زلزله و پرداخت مبلغی در قالب وام بانکی را برای زلزله زده‌ها انجام می‌دهد. این کار موجب می‌شود مردم احساس مسئولیت بیشتری کرده و برای مقاوم سازی منازل اقدام کنند.

رئیس دانشکده عمران، آب و محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی در ادامه توضیح می‌دهد: بهتر است به جای مقاوم و ایمن‌سازی، بهسازی را به کار ببریم. چرا که در عمل نمی‌توانیم ساختمان‌ها را ایمن کنیم. اما در زلزله اخیر دیده شد که تلاش‌ها برای بهسازی نتیجه داده است. هر چند که خانه‌های روستایی خراب شدند، اما تعداد کشته‌ها پایین بود و با زلزله بم قابل قیاس نبود.

ساختمان‌های بلندتر در برابر زلزله ایمن‌تر هستند

دکتر حسنی به راهکارهایی برای کاهش خطرات و آسیب‌های زلزله اشاره کرده و توضیح می‌دهد: برای این کار باید ابتدا تلاش کنیم کارگر ماهر تربیت کنیم؛ چرا که کشور ما کارگر ماهر و دوره دیده ندارد. بعد هم به او حقوق خوب داده و در ساختمان‌سازی ایمن از او بهره ببریم. اخلاق حرفه‌ای در کنار ضوابط و قوانین رعایت شود و همه خود را در مقابل خدا و مردم مسئول بدانند. پس از آن لازم است موضوعات دیگری مانند استاندارد سازی ساختمان‌ها را رعایت کنیم. توجه داشته باشیم که ساختمان‌ها حتماً پارکینگ و پیلوت داشته باشند و به هیچ فردی اجازه داده نشود در پیلوت سکونت کند؛ چرا که بسیار خطرناک است.

این استاد دانشگاه عنوان می‌کند: ساختمان‌ها و مجتمع‌هایی که ساخته می‌شوند، بهتر است ارتفاعی در حد ۱۲ طبقه داشته باشند. باید بدانیم که بر اساس محاسبات ساختمان هر چه بلندتر باشد در موقع زلزله ایمن‌تر است. بیشتر ساختمان‌هایی که در زلزله آسیب می‌بینند ساختمان‌های یک تا هفت طبقه هستند.

این استاد زلزله شناس با بیان اینکه زلزله را می‌توان پیش‌بینی کرد، تشریح می‌کند: می‌توان این کار را انجام داد، اما هنوز ابزار موجود در دنیا دقت لازم ندارد. این کار راه‌های مختلفی دارد. مانند پیش نشانگرهای سطح آب زیرزمینی که تغییر دما، املاح و… نشانه‌ای از وقوع زلزله است. علاوه بر آن گاز رادون است که از سنگ‌های داخل زمین قابل اندازه‌گیری است. زلزله موجب می‌شود در میدان جاذبه و میدان مغناطیسی زمین تغییراتی ایجاد شود که این تغییرات با دستگاه‌هایی قابل اندازه‌گیری است. یکی دیگر از روش‌های جدید القای جریان اضافی برق ۲۴ ساعت قبل از وقوع زلزله است. همین طور رفتار حیوانات که باید همه با سنسورهای دقیق رصد شود.

دکتر حسنی در پایان اضافه می‌کند: اگر چند مورد از این عوامل با هم وجود داشت، نشانه این است که زلزله‌ای در شُرف وقوع است. به عبارتی می‌توان زلزله را پیش‌بینی کرد اما این کار احتیاج به تجهیزات و دستگاه‌هایی دارد. اکنون فردی نمی‌تواند ادعا کند دقیقاً کجا، چه ساعت و با چه قدرتی زلزله اتفاق می‌افتد.

در مدیریت بحران پسرفت کرده‌ایم

هر چند که به گفته کارشناسان امکان پیش‌بینی زلزله وجود ندارد، اما بد نیست بدانیم اگر زلزله‌ ۳/۷ ریشتری همانند آنچه در کرمانشاه رخ داد، در تهران اتفاق بیفتد حدود ۴۰۰ هزار ساختمان خراب می‌شود. آب‌های زیرزمینی به سطح شهر آمده و برق و گاز قطع می‌شوند. تلفات جانی ۵/۸ میلیون نفر که در این کلانشهر زندگی می‌کنند، غیرقابل پیش‌بینی است. برای همین نیاز است که برای آن روز آماده شده و مدیریت بحرانی قوی داشته باشیم. عملکردی مورد انتظار که در زلزله اخیر آن طور که باید نبود.

مهندس علیرضا سعیدی، دبیر کل جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران که سابقه حضور و امداد و نجات در زلزله بم، ورزقان، سرپل ذهاب و حتی زلزله‌های خارج از کشور را دارد، در این خصوص به خبرنگار ما می‌گوید: متأسفانه در مدیریت بحران نه تنها پیشرفت نمی‌کنیم، بلکه حتی تکرار اشتباهات انجام می‌دهیم. چرا که در زلزله‌ها و اتفاقات جدید، مدیرهایی که تجربه زلزله‌های قبل را داشتند، حالا در پست‌های خود نیستند. کارها مستندسازی نشده و تجربیات هم منتقل نشده است. مدیران جدید نیز مسلط نبوده و همان اشتباهات دوره‌های قبل تکرار می‌شود. به همین خاطر است که می‌بینیم در روزهای اول حادثه چادر پیدا نمی‌شود یا توزیع کمک‌ها در منطقه اشتباه است.

وی با اشاره به زلزله بم توضیح می‌دهد: از زلزله بم تا زلزله کرمانشاه به‌طور خوشبینانه می‌توانیم بگوییم تنها توانایی مردم بالا رفته است. در مدیریت بحران، تغییر و پیشرفت نداشته، حتی پسرفت هم داشته‌ایم. جای تعجب است که به خودمان برای داشتن بهترین مدیریت بحران در ۱۰ سال گذشته یا ۱۰۰ سال اخیر تبریک می‌گوییم. در حالی که واقعیت این نیست. یا آن هایی که تبریک می‌گویند متوجه مشکلات نیستند، در منطقه نبوده و مشکلات را لمس نکرده‌اند یا افرادی که به آن‌ها اطلاعات داده‌اند، اطلاعاتی غلط گفته‌اند.

 هزینه سوء مدیریت را مردم پرداخت می‌کنند

سعیدی که پس از وقوع زلزله به کرمانشاه رفته و هنوز هم مشغول ساماندهی مناطق زلزله زده است، اضافه می‌کند: چند شب پیش در منطقه سرپل ذهاب چند چادر آتش گرفت. چند شب قبل‌تر کانکسی در سرپل ذهاب سوخت. این اتفاقات نشان می‌دهد که فکری هنگام نصب آن‌ها نشده است. باید می‌دانستیم که چادرها را کنار هم نصب نکنیم. یا به ازای هر چند چادر، یک کپسول آتش‌نشانی هم در اختیار افراد می‌گذاشتیم. مشکل این است که اشتباهات را مرتب و در هر مرحله تکرار می‌کنیم و هزینه آن را که بسیار هم سنگین است، مردم پرداخت می‌کنند.

دبیر کل جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران با ابراز نگرانی عنوان می‌کند: متأسفانه از مدرسان دانشگاه، محققان، دانشمندان تا مدیران همه به زلزله به چشم شغل و تجارت نگاه می‌کنند، در حالی که مدیریت بحران در زلزله، خدمت کردن است. باید عشق، از خود گذشتگی و کاری جهادی وجود داشته باشد. اگر با دید معروف و مشهور شدن و پول درآوردن به این قضیه نگاه شود، نتیجه همین است که می‌بینید. همه از خودشان تعریف می‌کنند، تبریک می‌گویند یا مردم را می‌ترسانند تا بیشتر مورد توجه واقع شوند.

منبع: روزنامه قدس




مجوز

شماره ۱۱/۳۷۳۳ مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۰۴

دسترسی سریع

فرمت نگارش مقالات فرمت ارائه مقالات محورهای علمی کنفرانس شرایط شرکت در نمایشگاه سخنرانان کلیدی پوستر کنفرانس حمایت و مشارکت در کنفرانس

چاپ مقالات برتر در نشریات

- چاپ مقالات برتر در مجله علمی و پژوهشی پژوهشکده نفت (پژوهش نفت و JPST) در حوزه مهندسی شیمی و نفت مرتبط با محیط زیست
- چاپ مقالات برتر در مجله علمی و ترویجی حمل و نقل در حوزه حمل و نقل
- چاپ مقالات برتر در مجله Computation and Materials in Civil Engineering در حوزه عمران
- چاپ مقالات در نشریه بینالمللی شهرداری تهران در حوزه مدریت شهری

حمایت از کنفرانس

با عنایت به اهمیت فراوان چالش‌های ایمنی، بهداشت و محیط‌ زیست (HSE)، سومین کنفرانس ملی "مدیریت کلانشهرها" با رویکرد ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) در تاریخ 2 و 3 بهمن‌ماه 1396 با حمایت سازمان‌های دولتی، سازمان‌های خصوصی و دانشگاه‌های کشور در تهران برگزار می‌گردد.

درخواست

ارتقاء پایه نظام مهندسی

پنل‌های کنفرانس

کارگاه‌ها

پوستر کنفرانس

برگزاری کنفرانس در:

تاریخ های مهم

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید.
شایان ذکر است جهت ارسال مقاله و استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد

حامیان کنفرانس

 • وزارت نیرو
 • صنعت، معدن و تجارت
 • وزارت راه و شهرسازی
 • اتحادیه انرژی
 • سازمان حفاظت محیط زیست
 • وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران
 • شهرداری اداره سلامت
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه علم و صنعت
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه صنعتی سیرجان
 • دانشگاه ملایر
 • دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست
 • پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
 • سازمان نظام مهندسی تهران
 • سازمان نظام کاردانی
 • سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران
 • بنیان رشد و توسعه رشد
 • انجمن سازندگان ساختمان و مسکن
 • کانون سراسری
 • انجمن علمی انرژی خورشیدی
 • انجمن علمی بهداشت کار ایران
 • دانشگاه علمی کاربردی مدیریت شهری و روستایی وزارت کشور
 • صندوق ملی محیط زیست

 

حامیان رسانه‌ای

شهر و ساختمان شهر و ساختمان موسسه فرا رسانه جامع صنعت نما آسیا ماهنامه فنی مهندسی پیشگامان تأسیسات مهندسی ایمنی پایگاه اطلاع رسانی صنعت ساختمان عصر ساختمان صنعت آبفا مهندس حفاظت از حریق پایگاه خبری تحلیلی سلامت ایمنی و محیط زیست ماهنامه بازار ساختمان و تاسیسات

برگزار کنندگان